No Comments

Tiny House ”shtepi e vogel levizese”

Zgjohuni në mëngjes me tingujt e shpendëve që vijnë nga jashtë. Hapi juaj i parë është të dilni në natyrë dhe të jetoni në harmoni me të.
Sapo dëgjuat ëndrrën e pothuajse të të gjithëve që jetojnë në qytete të mëdha. Në qytetet e mëdha që kemi krijuar me duart tona dhe qe po mbytemi me materiale artificiale si betoni, çeliku, qelqi, dhe kjo prirje duket shumë e vështirë për tu shndërruar. Një tendencë në rritje në vende të tilla si Amerika dhe Britania, të cilat e përjetuan këtë situatë shumë vite para nesh, na tërheq vëmendjen: Tiny House Movement, ka kuptimin e nje shtëpize te vogel lëvizese te cilat u shfaqën në vitet 1970 si një thirrje për këtë rritje të konkretizimit dhe ekonominë e konsumit që arriti nivele të frikshme (nuk është për t’u habitur që do të jetë më pak se 68 breza). Tiny House u popullarizuan në fillim të viteve 2000 nga legjenda e subjektit, Jay Shafer dhe Dee Williams.

Sot, me dhjetëra mijëra prodhues dhe qindra mijëra banorë, Tiny House është bërë një industri dhe treg i madh. Sot, Tiny House Movement është një produkt që tërheq për shije të ndryshme me karakteristika nga më luksozet deri tek më të thjeshtat.

Le të hedhim një vështrim në karakteristikat e përgjithshme dhe preferencat e përdorimit të këtyre Tiny House Movement të lezetshme:
Karakteristika më e madhe e këtyre Tiny House Movement, që zakonisht ndryshojnë midis 4 – 8 metra. Në këtë mënyrë, nuk është më ëndërr ta kaloni vitin e ardhshëm në një qytet të lezetshëm që keni parashikuar, pa u lidhur me një vend dhe me shtëpinë tuaj.

Karakteristika që dallon Tiny House nga strukturat e tjera të lëvizshme është se ajo u siguron përdoruesve të saj komoditetin si në shtëpi. Në krahasim me karvanët dhe tendat, Tiny House dallohen me strukturat dhe pajisjet e tyre të fuqishme. Për shembull, në një Tiny House, lavamani i kuzhinës, tualeti dhe krevati janë në të njëjtën cilësi dhe peshë siç I përdorni në shtëpinë tuaj. Për më tepër, nëse dëshironi, Tiny House gjithashtu përfshin elemente komoditeti si kondicioner, furrë dhe lavastovilje. Ideale për ata që thonë se nuk mund të komprometoj komoditetin tim edhe nëse jam në zemrën e natyrës.

Megjithëse Tiny House në shikim të parë perceptohen si një automjet që do të përdoret në verë por ato janë të përshtatshme për t’u përdorur dhe në dimër me pajisjet e tyre të forta të izolimit dhe ajrit të kondicionuar. Në verë, ju mund të jetoni në mënyrën më të këndshme me shtëpinë tuaj të vogël, të cilën do ta gjeni në një qytet veror dhe në dimër ju mund ta parkoni shtëpinë tuaj në një zonë të pyllëzuar. Në këtë mënyrë, ju mund të shijoni kafen në shtëpinë tuaj pyjore me një udhëtim dy orë me makinë të premten në mbrëmje.
Pronarët e shtëpive të vogla mund të parkojnë shtëpitë e tyre në mënyrë të sigurt në të gjitha objektet. Ndërsa nevojat e infrastrukturës ofrohen në këto objekte, të cilat zakonisht gjenden në zona të gjelbërta. Pronarët e Tiny House gjithashtu mund të takohen dhe të ndajnë me të tjerët që ndajnë një mënyrë jetese të ngjashme. Si Tiny House, ne vazhdojmë përpjekjet tona për të sjellë shembuj të bukur të këtyre lehtësive në vendin tonë.

Kultura e Tiny House mund të shihet gjithashtu si një alternative shumë e mirë për ata që duan të shpëtojnë fëmijët e tyre nga të qenit fëmijë apartamentesh. Ju mund të jetoni një jetë të gjelbër në Tiny House duke kursyer veten dhe fëmijët tuaj nga tabletët, telefonat, televizorët etj. (Të paktën gjatë fundjavave).
Një gjë për t’u marrë parasysh kur bleni Tiny House është infrastruktura në vendin ku do të poziciononi shtëpinë tuaj. Në varësi të rrjetit të përgjithshëm të energjisë elektrike dhe ujit të qytetit përdorimi i tyre është i zakonshëm, por ekziston gjithashtu një veçori e vetë-mjaftueshmërisë në varësi të paketës harduerike që ju zgjidhni në Tiny House. Nga sigurimi i nevojës ditore për energji me panele diellore te makineritë që prodhojnë plehra nga mbeturinat e tualetit nuk ka asnjë kufizim në teknologji.

Duket se kjo prirje e këndshme do të përhapet me shpejtësi në vendin tonë, ku adhuruesit e natyrës janë të zakonshëm. Me teknologjitë e saj të reja dhe mundësitë e prodhimit, Tiny Houses arrijnë t’u ofrojnë rehati në natyrë përdoruesve të tij.

Mooble House ka zënë vendin e saj në kulturën Tiny House si anëtari i fundit i këtij trendi të këndshëm. E rehatshme dhe e qëndrueshme ndaj të gjitha kushteve me teknologjinë e saj të prodhimit dhe pajisjet e pasura, Mooble House premton momente dhe kujtime të paharrueshme për udhëtarët dhe familjet me fëmijë.

Thjesht vendosni se ku dhe si dëshironi të përdorni Tiny House dhe ne do të kujdesemi për pjesën tjetër.

No Comments

20 menyra si ta beni nje shtepi te vogel, te duket me e madhe!

1. Zgjidhni perdet e duhura

Nëse zgjidhni perde me ngjyrë të njëjtë me atë të mureve, kjo do të japë një ndjesi volumi në dhomën tuaj. Shmangni zgjedhjen e perdeve të trasha, të rënda dhe të gjata.

2. Sa më shumë dritë natyrale të jetë e mundur

Mos i përdorni parvazet e dritareve si rafte librash dhe as mos vendosni lule mbi to. Xhamat e dritareve duhet të jetë gjithmonë plotësisht të qartë dhe të pastër. Edhe dhoma më e vogël, nëse mbushet me dritën natyrale, do të jetë një dhomë e rehatshme, e ajrosur dhe komode.

3. Mobilje me këmbë

Mënyra më e mirë për të rritur hapësirën apo perceptimin e saj në një dhomë është duke pasur çdo mobilje dhe orendi të shtëpisë me këmbë dhe jo të ngjitura me dyshemenë, qoftë ky divan, krevat, tavolinë pune, dollap apo komodinë.

4. Një shtëpi e rregullt

Mendoni me kujdes sesi t’i ruani gjërat në shtëpinë tuaj dhe kushtojini vëmendje për ta mbajtur atë gjithmonë të pastër dhe të rregullt pa këpucë, rroba dhe objekte të tjera para syve. Shmangni të pasurit shumë jastëkë dhe dekorime të tjera. Ndjesia e kaosit në shtëpi, për disa mund të jetë e rehatshme, por kjo rrit më shumë perceptimin e mungesës së hapësirës.

5. Ngjyra bazë në arredimin e shtëpisë duhet të jetë neutrale

Nuk gaboni kurrë nëse zgjidhni ngjyra pastel të lehta për muret, tavanin apo dyshemenë dhe disa mobilje. Do të habiteni se sa shumë kjo gjë rrit ndjesinë e hapësirës në një dhomë të vogël.

6. Përdorni copa të blera vetë

Mos kini frikë të blini një copë dhe ta përdorni atë në vende të ndryshme si për shembull për: jastëkët, perdet apo pecetat e tavolinës. Copa e njëjtë, e cila përdoret në vende të ndryshme brenda shtëpisë, rrit ndjesinë e hapësirës.

7. Përdorni mobilje shumë-funksionale

Është gjithmonë mirë të keni një mobilje që ka shumë përdorime. Për shembull, një divan i cili kthehet në një krevat, një tryezë kuzhine, që paloset etj. Hapësira në një dhomë të vogël nuk duhet të jetë statike. Sa më shumë të zhvendosni gjërat në dhoma të ndryshme ose të ndryshoni pozicionin e tyre, aq më shumë hapësirë do të keni.

8. Përdorni pasqyrat

Pasqyrat e vendosura afër dritareve janë të rëndësishme në krijimin e ndjesisë së një hapësire më të madhe.

9. Bëni një zgjedhje të balancuar të mobiljeve

Kufizimi për të pasur mobilje të mëdha është një mënyrë e mirë për të “kursyer hapësirë”. Përpiquni të zgjidhni mobilje me madhësi të njëjta me njëra-tjetrën, por të jenë sa më të pakta në numër.

10. Përdorni lartësinë e dhomës për një efekt sa më të mirë

Një mënyrë e mirë për të kursyer hapësirë është të keni një raft librash ose çfarëdo lloj rafti, i cili të jetë i lartë duke filluar nga dyshemeja deri në tavan. Në fillim mund të duket tepër e madhe, por do të vini re ndryshimin, sesa hapësirë do të ruani.

11. “Zmadhoni” dritaret

Varini perdet lartë në mur, afër tavanit deri poshtë në dysheme, por me kusht që të mos jenë shumë të errëta ose të trasha që të pengojnë dritën. Kjo do të krijojë ndjesinë e një hapësire më të madhe.

 

12. Raftet mbajini të pastër dhe me rregull

Duke lënë disa hapësira bosh në raft, i jep më shumë frymë dhomës. Vendosini librat e mëdhenj sa më afër dyshemesë, kurse fotografitë më lart.

13. Mos i mbështesni të gjitha mobiljet në mur

Mos kini frikë të vendosni një tavolinë apo divan në mes të dhomës., me qëllim që të krijoni një hapësirë të rehatshme dhe funksionale, jo një pistë vallëzimi. Nëse mbështesni gjithçka në mur kjo rrit ndërgjegjësimin tuaj se sa pak hapësirë keni.

14. Theksoni një faqe muri

Të pikturosh një faqe te murit të dhomës me ngjyrë më të theksuar ju jep ndjesinë e një hapësire të madhe. Gjithashtu për të pasur të njëjtin efekt mund të përdorni edhe letrat dekoruese për mure.

15. Një tavan me ngjyrë të çelët

Disa thonë se tavani në një dhomë të vogël duhet të jetë gjithmonë i bardhë, por kjo nuk është aspak e vërtetë. Provoni ta lyeni atë një ngjyrë të ndritshme dhe do të impresionoheni sa shumë hapësië do ketë dhoma.

16. Përdorni mobilje transparente

Një tavolinë prej xhami apo karrige transparente të cilësisë së lartë, janë një zgjidhje e shkëlqyer për dhomat e vogla.

17. Disa burime ndriçimi

Ndriçimit në një dhomë duhet të jetë i ndryshëm. Abazhurët që mbështeten në tokë, abazhurët e tavolinës, abazhurët e vendosura në mur, të gjitha këto bëjnë punë në një dhomë të vogël. Nëse ndriçimi drejtohet për lart, kjo do ta bëjë edhe më të ndritshme dhomën.

18. Përdorni piktura për dekor

Ka vend për vepra arti edhe në dhoma të vogla. Në fakt, një pikturë e madhe mbështetur në mur, mund të bëjë hapësirën të duket më e madhe.

19. Dyer të larta

Dyert e larta e bëjnë tavanin të duket më i lartë si edhe më elegant dhe me stil.

20. Përdorni një dysheme me shirita

Ky opsion sigurisht nuk është për shijen e të gjithëve, por ajo mund të vërtetë të ndihmojë për të krijuar idenë e një hapësire të madhe.

No Comments

Është koha për të blerë një shtëpi të re?

Është koha për të blerë një shtëpi të re?
Sa përvojë emocionuese mund të jetë blerja e një shtëpie të re. Ju po krijoni një të ardhme të re dhe të freskët për ju dhe familjen tuaj. Nëse jeni duke kërkuar diçka më të madhe, me të vogël ose pak më moderne, mund t’ju duhet pak ndihmë për fillimin. Një agjent i pasurive të patundshme mund t’ju ndihmojë të zgjidhni saktësisht se çfarë jeni duke kërkuar, në cilin variacion çmimesh, dhe ju mund të keni shtepine e ëndrrave tuaja.

7 përfitime të mahnitshme të punës me një agjent të pasurive të patundshme

1-Një shtëpi më e mire!
Agjentët e pasurive të patundshme njohin tregun lokal brenda dhe jashtë. Edhe pse shumica e shtëpive janë të listuara në internet për tu eksploruar nga blerësit, shumë shitës dëshirojnë ta mbajnë shitjen e tyre mjaft private. Në këto raste, një agjent i pasurive të patundshme mund të jetë mjaft i dobishëm. Ata mund t’ju prezantojnë një shtëpi që ju mund të mos e keni parë.

2-Negocimi!
Një agjent me përvojë i pasurive të patundshme do të shqyrtojnë vlerësimin e shtëpisë me detaje, njësoj sikur të jetë duke parë për të blerë shtëpinë e ëndrrave të tij.
Në rastet kur ka disa gjëra që kërkojnë përmirësim, agjenti juaj i pasurive të patundshme mund të ndihmojë në negociatat. Ky proces negocimi përfshin që shitësi të mund të rinovojë dicka (muret,dyert etj..) si pjesë e marrëveshjes, ose uljen e çmimit për të bërë të mundur rinovimet nga pronari/ja e ardhshme. Pa ndihmën e një agjenti me përvojë, këto probleme mund të mos negociohen dhe si rjedhojë mund të mos sjellin rezultatin për të cilin po prisnit. Blerja e një shtëpie është një proces mjaft emocionues dhe lejimi i një agjenti të paanshëm dhe pa lidhjen emocionale, bënë te mundur që të arrihen negociatat dhe ju të merrni shtëpinë që dëshironi, dhe më e rëndësishmja, atë që meritoni.

3-Dokumentat
Së bashku me shitjen e një shtëpie vjen një sasi e madhe dokumentesh. Kur të gjitha këto të kenë përfunduar, ju do të keni një raft të tërë të dedikuar për blerjen e shtëpisë tuaj të re. Me gjithë këtë dokumente ju do të keni nënshkrimet, regjistrimet dhe kopjet e shumta. Një agjent i pasurive të patundshme mund t’ju ndihmojë me dokumentat, dhe më e rëndësishmja, të sigurojë që gjithçka të jetë e nënshkruar dhe e plotë. Jo vetëm kaq, por shumica e agjentëve të pasurive të patundshme do të mbajnë dokumentet tuaja në dosje edhe për shumë vite pas shitjes. Edhe pse patjetër duhet të mbani të gjitha këto dokumente, nëse keni ndonjë pyetje ose shqetësim gjatë rrugës, agjenti juaj i pasurive të patundshme është vetëm një telefonatë larg.

4-Kurse Para
Një agjent i pasurive të patundshme me përvojë ka qenë rreth një lagje më shumë se dy herë. Kjo do të thotë që ata do të sjellin mjaft njohuri në takim kur bëhet fjalë për vlerën e lagjeve dhe shtëpive të caktuara. Në fakt, agjentët më me përvojë mund të vlerësojnë vlerën e një shtëpie që nga momenti kur ata futen në derë. Ata mund t’ju udhëzojnë për gjithcka dhe t’ju ofrojnë atë c’ka që dëshironi, dhe me çmimin që dëshironi. Duke thënë këtë, ata gjithashtu mund të shmangin lagjet që ka shumë të ngjarë që nuk do t’ju ofrojnë atë që po kërkoni, duke ju kursyer kohë dhe para.

5-Udhëzimi dhe Mbështetja
Sado interesante dhe emocionuese të jetë blerja e një shtëpie, ajo mund të jetë gjithashtu dhe mjaft dhe dërrmuese. Një agjent i pasurive të patundshme mund t’ju ofrojë udhëzime dhe mbështetje në secilin hap. Ata do të jenë në anën tuaj duke ju ndihmuar të kuptoni se pse dizajni i shtëpisë mund të funksionojë për ju dhe familjen tuaj, ose pse një shtëpi thjesht nuk ia vlen të investoni – për shkak të riparimeve të kushtueshme. Agjenti juaj mund të ju ndihmojë të ndiheni të sigurt dhe të qetë gjatë gjithë procesit, dhe të ju ndihmojnë të merrni një vendim që do të përfitojë si ju ashtu edhe familja juaj për shumë vite në vazhdim.

6-Gjetja e shtëpise së duhur
A ka diçka unike që ju po kërkoni në shtëpinë tuaj të ardhshme? Si dhomat e gjumit të personalizuara, pamja e oborrit të shtëpisë, barbeque e cilësisë më mirë, nëse ka diçka specifike që po kërkoni në një shtëpi, agjenti juaj i pasurive të patundshme do të dijë se ku ta gjeni. Agjentët e pasurive të patundshme nuk duan të humbin kohën ose paratë tuaja. Ata janë shumë të vëmendshëm kur bëhet fjalë për të gjetur pikërisht atë që ju po kërkoni në një shtëpi.

7-Shmangni mbylljen e çështjeve
Në orët e fundit para se shtëpia të jetë zyrtarisht e juaja, ju nuk do të dëshironit ndonjë problem. Një agjent me përvojë mund të parashikojë ndonjë çështje nga milje larg, duke ju ndihmuar të kapërceni pengesat ose t’i zgjidhni ato para se të jetë vonë. Disa çështje përmbyllëse mund të përfshijnë:
• Gabimet e dokumentit
• Vonesa në hipotekë
• Kërkesa të minutës së fundit etj
Një agjent me përvojë mund t’ju ndihmojë të zgjidhni këto çështje, dhe shumë më tepër. Sidomos kur agjenti juaj i pasurive të patundshme është pjesë e një ekipi me reputacion, strategjik dhe njohuri. Të tillë si Ekipi i Golden Home Albania. Ekipi ynë i agjentëve shumë të kualifikuar të pasurive të patundshme, janë me të vërtetë ekspertë kur bëhet fjalë për tregun lokal të pasurive të patundshme. Ata mund t’ju ndihmojnë të gjeni shtëpinë e përsosur, dhe me çmimin e përsosur gjithashtu. Kontaktoni specialistët tanë në ekipin e Golden Home Albania nëse po kërkoni për shtëpinë e ëndrrave të tua ose për shitjen e shtëpisë tënde.